Становище ЛГБТІ-людей на тимчасово окупованих територіях України
Правовий статус та гарантії прав ЛГБТІ-громадян на тимчасово окупованих територіях Криму та Донбасу залежать від того, яке законодавство застосовується на цих територіях.
З точки зору українського законодавства, ЛГБТІ-громадяни мають право на недискримінацію за ознакою сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності, але не мають права на визнання одностатевих шлюбів чи партнерств. З точки зору російського законодавства, яке де-факто застосовується на окупованих територіях, ЛГБТІ-громадяни позбавлені права на свободу вираження своєї сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності через так званий закон про “пропаганду гомосексуалізму серед неповнолітніх”, який передбачає штрафи та адміністративне переслідування. З точки зору міжнародних документів, ЛГБТІ-громадяни мають право на повагу до їхньої гідності, рівності перед законом, недискримінацію, свободу вираження та особистого життя, а також захист від насильства та переслідування. Однак ці права часто порушуються на окупованих територіях через ворожого ставлення до ЛГБТІ-спільноти з боку окупаційних влад та неправомірних збройних формувань.
Реальний стан реалізації прав ЛГБТІ-громадян на тимчасово окупованих територіях Криму та Донбасу є дуже поганим. ЛГБТІ-люди зазнають дискримінації, переслідування, насильства, пропаганди ненависті тощо з боку окупаційних влад, неправомірних збройних формувань та організованих груп гомофобів. ЛГБТІ-активісти були змушені залишити ці території або припинити свою діяльність. ЛГБТІ-люди живуть в атмосфері страху, ізоляції, стигматизації та навіть криміналізації. Особливо вразливими є ЛГБТІ-підлітки, сім’ї з дітьми та трансгендерні люди.
Зазначимо, що навіть у мирний час та на територіях, підконтрольних Україні, ЛГБТІ-підлітки, сім’ї з дітьми та трансгендерні люди є особливо вразливими. Вони зазнають більшого рівня дискримінації, насильства, стигматизації та соціальної виключеності. ЛГБТІ-підлітки часто страждають від булінгу, домашнього насильства, самогубств та поганого психічного здоров’я. Сім’ї з дітьми стикаються з проблемами у визнанні своїх прав на батьківство, освіту, соціальний захист та медичне обслуговування. Трансгендерні люди мають обмежений доступ до правового визнання своєї гендерної ідентичності, гормональної терапії та гендерної корекції. Вони також часто є жертвами трансфобного насильства та злочинів з ненависті.
Та як гомофобна риторика може впливати на становище ЛГБТІ-людей? Ось лише деякі зі світових прикладів:
- У 2020 році правозахисна група SPoD повідомила, що дзвінки на її гарячу лінію про вербальні та фізичні напади на ЛГБТІ-людей подвоїлися за 45 днів після проповіді головного імама Туреччини, який попередив, що вони поширюють хвороби.
- У 2021 році НПР повідомила, що ЛГБТІ-користувачам соцмереж загрожує небезпека через зростання гомофобної риторики. Зокрема, президент Туреччини Ердоган назвав геїв «виродками» та закликав турків «протистояти тим, хто виявляє єресі, які наш Господь заборонив». Також було повідомлено про спроби тиску на Netflix для скасування серіалу з гей-персонажем.
А ось деякі історичні приклади того, як представники та представниці ЛГБТІ стикаються з утисками та додатковою дискримінацією у зонах активних бойових (воєнних) дій:
- Під час Другої світової війни геї та лесбійки зазнавали надзвичайної дискримінації в армії США. Багато з них знайшли нові спільноти людей і процвітали, попри утиски. Фільм “Coming Out Under Fire” розповідає їхню історію.
- У 2021 році спецпредставник Генерального секретаря ООН з питань сексуального насильства у конфліктах Праміла Паттен повідомила Раду безпеки про те, що жінки в зонах війни продовжують страждати від сексуального насильства та несправедливості. Вона також виділила особливу складність ситуації ЛГБТІ-людей, які стикаються з мізогінією та нападами на жінок, які є видимими у громадському житті.
- У 2022 році ЛГБТІ-біженцям, які тікали з України через російську агресію, доводилося стикатися з дискримінацією в країнах, які мають антигейські закони, таких як Польща та Угорщина. Багато трансгендерних жінок не могли залишити країну через те, що їхнє урядове посвідчення особи все ще позначало їх як чоловіків — а чоловіки змушені залишатися і боротися за законом про призов.
Отже, ситуація з ЛГБТІ на тимчасово окупованих територіях України є складною і потребує невідкладної уваги з боку міжнародної спільноти та правозахисників. Національний ЛГБТІ-консорціум закликає всі зацікавлені сторони визнати особливі потреби та вразливість цієї групи та надати їм належну допомогу та захист. Консорціум також закликає українську владу забезпечити доступ ЛГБТІ-людей, які втекли з окупованих територій, до реєстрації актів цивільного стану, соціальних послуг, охорони здоров’я та правової допомоги. Консорціум залишається відданим роботі зі своїми партнерами та союзниками задля покращення життя та добробуту ЛГБТІ-людей в Україні.
ДЖЕРЕЛА:
- LGBT rights by country or territory – Wikipedia
- The future of the LGBTI List of Actions (2019-2024)
- Violation of LGBTI Rights in Crimea and Donbass
- LGBTQ Ukrainians in Russia Invasion Fear Loss of Rights and Lives
- ENDING VIOLENCE AND DISCRIMINATION AGAINST LESBIAN, GAY … – UNICEF
- LGBTI people face “vortex of violence and discrimination,” says UN
- Turkey’s LGBTQ community at risk amid rise in homophobic rhetoric
- Hate Speech, Harassment ‘Significant Problem’ For LGBTQ Users: Report : NPR
- LGBTQ+ in World War II | The National WWII Museum | New Orleans
- Women Still Suffering in War Zones, Special Representative Tells
- Fleeing Ukraine, LGBTQ refugees face countries’ anti-gay laws and … – NPR